Dziś proponujemy Wam kilka ćwiczeń , które możecie wykonać z Rodzicami lub rodzeństwem.
ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH Z NIETYPOWYM PRZYRZĄDEM (worek na śmieci).
1.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Silny, słaby wiatr”. Dzieci przy dźwiękach wysokich poruszają delikatnie workiem, przy dźwiękach niskich mocniej.
2.Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: „Podaj dalej”. Wszyscy stają parami tyłem do siebie, w rozkroku, w odległości małego kroku, wykonują skłony w przód i podają sobie worek między nogami, wyprost i podanie woreczka nad głową –należy zwrócić uwagę, aby kolana nie uginały się.
3.Wzmacnianie mięśni grzbietu: „Za workiem”. Dzieci podrzucają worki na śmieci, gdy te opadną na ziemię, nie odrywając stóp od podłogi wykonują skłon i podnoszą worek i ponownie go podrzucają.
4.Skłony boczne „Zbieramy śmieci”. Rozrzucamy po pokoju papierki, dzieci na polecenie „sprzątamy” podnoszą śmieci i wrzucają je do worka na śmieci: kartki, papierki itp.
5.Ćwiczenie mięśni brzucha „Mucha na suficie” .Dzieci leżą na plecach naprzeciwko siebie z ugiętymi nogami i stopami opartymi o stopy partnera, między stopy wkładamy worki; dzieci przebierają nogami, tak, aby nie upuścić worków. Ćwiczeniu może towarzyszyć tekst: „Chodzi mucha po suficie, a czy wy tak potraficie?”
6.Ćwiczenie równowagi „Do ręki” .Stanie na jednej nodze, łapanie worka palcami stóp i unoszenie do góry, podanie worka w swoje dłonie; powinna nastąpić zmiana nogi .
7.Zabawa bieżna „Berek ogonek”. Dzieci zaczepiają worek z tyłu o gumkę od spodenek, na polecenie rozpoczynają bieg, starając się złapać jak najwięcej innych ogonków. Każdy stara się chronić swój ogon.
8.Ćwiczenie tułowia „Taniec połamaniec”. Dziecko staje na worku ze złączonymi nogami i rękoma zgiętymi w łokciach. Wykonuje szybkie skręty tułowia w prawo i lewo, przesuwając
się po podłodze w różnych kierunkach, wykonując taniec(ćwiczeniu może towarzyszyć wesoła muzyka).
9.Ćwiczenie z elementem rzutu „Podrzuć, złap i rzuć”. Dziecko palcami stóp podrzuca worek, łapie w dłonie i rzuca w wyznaczonym kierunku -czynność powtórzyć kilka razy.
10.Ćwiczenie przeciw płaskostopiu„ Rowerek”. Dzieci leżą na plecach z ugiętymi nogami, palcami jednej stopy trzymają jeden koniec worka, a palcami drugiej stopy –drugi koniec worka; podnoszą nogi i zataczają stopami kółka jak przy pedałowaniu(zwrócić uwagę, aby worek nie wypadał spod palców).
11.Ćwiczenie wyprostne „Puste worki-pełne worki”. Dziecko siada w siadzie skrzyżnym, trzyma za końce worek na śmieci, ręce wyprostowane; wdech „pełne worki”-podnosi worek do góry, wydech „puste worki”-opuszcza głowę i kładzie worek na podłodze.