Poniedziałek 20.04.2020r.
Kochane dzieci!
Witamy Was serdecznie. W tym tygodniu poznacie codzienną pracę rolnika. Zachęcam do wspólnego oglądania książek oraz albumów przyrodniczych, ukazujących gospodarstwa domowe i maszyny rolnicze.
Życzę Wam dużo zdrówka i radości na buziach. Bardzo za Wami tęsknie i mocno ściskam p. Irena.
Drodzy Rodzice oto kolejne propozycje do realizacji w domu:
1. „Praca rolnika” – zabawa naśladowcza. Rodzic opowiada historię, natomiast dziecko
naśladuje wszystkie wskazane czynności lub zwierzęta występujące w opowiadaniu.
Praca rolnika
Emilia Raczek
W wiejskiej zagrodzie praca wre od świtu. Gospodarz, skoro świt wstał, by zająć się zwierzętami. Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świnek, nalewał wodę do zbiorników i poidełek. Wielkimi widłami poprzenosił do boksów belki słomy i siana. Następnie poszedł do stajni, gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Nanosił również z kopy obok – świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie czekały na niego już krowy. Stały i muczały, a on najpierw nakarmił je i wziął się do dojenia. Trzeba było dojść do każdej i na małym stołeczku usiąść obok niej. Obiema rękoma chwycił wymiona i zaczął doić krowę. Do wiaderka zaczęło płynąć ciepłe mleko. Następnie, gospodarz zjadł szybko śniadanie i wyprowadził z garażu traktor. Doczepił do niego pług i wyruszył
w pole. Tam zaorał i zbronował całe pole równiutko, rządek przy rządku. Następnie w wielkie wiadro wsypał ziarno i zaczął siać – chodząc po polu w jedną i drugą stronę. Przyjechał do domu, zjadł obiad i wyszedł do stodoły, gdzie musiał poprzestawiać z miejsca na miejsce bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczęło zmierzchać, znowu doglądał swój dobytek: krowy, konie, świnki, kury oraz kaczki. Wieczorem po kolacji mógł nareszcie odpocząć.
2.„Jakie maszyny i urządzenia pomagają rolnikowi?” - rozmowa na temat pracy rolnika na podstawie zdjęć i doświadczeń dzieci. Rodzic zadaje pytanie dziecku: Jakie znasz maszyny
i urządzenia, które pomagają rolnikowi w jego ciężkiej pracy? Dziecko wymienia nazwy maszyn, a opiekun rozkłada na podłodze, wśród zdjęć m.in traktor, kombajn zbożowy, brona, pług, siewnik. Rodzic opowiada o maszynach na podstawie poniższych informacji:
Kombajn zbożowy – jest maszyną, która ścina zboże, młóci je (czyli oddziela ziarno od kłosów).
Traktor – jest maszyną wielofunkcyjną. Po podłączeniu do niego innych urządzeń można go wykorzystywać przy różnych pracach.
Pług – narzędzie do przekopywania
Siewnik – maszyna do rozsiewania ziarna po polu.
Brona - narzędzie uprawowe do spulchniania i rozdrabniania roli. Stosowana jest także do usuwania kłączy i rozłogów chwastów, jako jedna z metod zwalczania chwastów.
Obejrzyjcie wspólnie film o maszynach rolniczych:
https://www.youtube.com/watch?v=UaZqlkBiONo
3. „Praca rolnika” zabawa dydaktyczna. Do zabawy należy przygotować papierowe sylwety do zabawy (można wydrukować lub narysować). Dzieci manipulują nimi, dokładają, odkładają i rozwiązują zadania:
- W zagrodzie są 3 świnki, 2 krowy i 2 konie. Ile zwierząt jest w zagrodzie?
- W oborze są 4 cielątka i 5 krów. Ile zwierząt mieszka w oborze?
- Na podwórku stoi 1 traktor, 4 przyczepy i 2 kombajny. Ile maszyn stoi na podwórku?
4. Praca plastyczna „Traktor” – wykonanie traktora z figur geometrycznych według instrukcji. Dzieci mogą wyciąć poszczególne elementy narysowane przez rodzica co pozwoli im doskonalić umiejętność wycinania. Rodzic układa z figur traktor. Dzieci próbują ułożyć figury tak samo a następnie naklejają na kartkę.
4-5_latki_oddzial_przedszkolny__20.04.2020r..pdf
5. „Kanapka” masażyk relaksacyjny. Masaż dziecięcy to forma ćwiczeń relacyjnych, technika masażu delikatnego głaskania dziecka, gdzie najważniejszy jest kontakt rodzica
z dzieckiem.
Kanapka
M. Bogdanowicz
Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni po plecach dziecka),
Potem posmaruję (głaszczemy całą powierzchnią dłoni plecy),
Na to ser położę (przykładamy wiele razy i na krótko dłonie do pleców),
Pomidora dołożę (rysujemy małe kółka na plecach),
I posolę i popieprzę (dotykamy delikatnie plecy, przebierając palcami),
Żeby wszystko było lepsze (masujemy).
Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.
Miłej zabawy.