PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI 3-5-LETNICH na podstawie projektu „Przedszkole Misiowej Mamy”
1. Posłuchaj piosenki https://www.youtube.com/watch?v=BeLMx4273_E-( klawisz ctrl + link strony), powiedz:
- gdzie latała mała biedronka?
- ile kropek miała biedroneczka?
-jakie zwierzęta spotkała na łące?
- co powiedziało jej każde zwierzątko?
Spróbuj zapamiętać i zaśpiewać pierwszą zwrotkę i refren.
2. Razem z rodzicem wykonaj stempel z ziemniaka w kształcie kwiatka. Podpowiedź, jak zrobić stempel znajdziesz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=TB1ZtZmKr9Q Z jego użyciem przygotujcie kartoniki do liczenia. Pobawcie się w ich przeliczanie.
3. Narysuj ślimaka według własnego pomysłu lub skorzystaj z filmikowej podpowiedzi https://www.youtube.com/watch?v=vEiJP0v3xF4
4. Nadszedł czas na sprawdzenie waszej wiedzy o łące i jej mieszkańcach, poproście rodziców lub rodzeństwo o przeczytanie zdań, jeśli zdanie jest prawdziwe podnieście rękę do góry:
- żaby skaczą po trawie
- ślimaki to ogromne zwierzaki
- maki to kolorowe ptaki
- kiedy świeci słońce jest ciepło na łące
- motyle maja duże zęby jak krokodyle
- biedroneczki są w paseczki
5. Poproście rodziców o odczytanie opowieści ruchowej połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi – "Spacerkiem po łące." Dzieci ilustrują ruchem i głosem opowiadanie.
Był piękny wiosenny dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliską łąkę. (Dzieci maszerują w różnych kierunkach sali). Słońce mocno świeciło, a wiatr rozdmuchiwał nasiona mniszka lekarskiego i innych roślin. (Dzieci chodzą na czworakach i dmuchają na rośliny). Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatami, szukając najpiękniejszych, aby zebrać z nich nektar. (Dzieci latają jak pszczółki, machając rękami – skrzydełkami). Wesoło bzyczały, nawołując się nawzajem. (Naśladują bzyczenie pszczół: bzz, bzz, bzz). Na listkach koniczyny siedziały koniki polne, poruszając śmiesznie łapkami, z których strząsały resztki porannej rosy. (Dzieci siedzą, poruszają w dowolny sposób kończynami). Cykały cichutko. (Naśladują dźwięk: cyt, cyt, cyt). Nagle, zupełnie nie wiadomo skąd, pojawiły się żaby. (Dzieci naśladują skakanie żabek). Kumkały głośno, jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. (Naśladują kumkanie: kum, kum, kum). Miały rację, że były takie zdenerwowane, bo na łące pojawiła się para bocianów; chodziły, wysoko unosząc nogi, z szeroko rozłożonymi skrzydłami, i rozglądały się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się do przodu, szukając czegoś w trawie. (Naśladują chód bociana). Ponieważ niczego nie mogły znaleźć, klekotały ze złością. (Naśladują głos bocianów – kle, kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek, śpiewając wiosenną piosenkę. (Naśladują głos skowronka – dzyń, dzyń, dzyń). Odpowiadał mu wróbel, który przysiadł zmęczony na pobliskim drzewie. Poszukiwał pokarmu dla swoich głodnych dzieci. (Naśladują głos wróbla – ćwir, ćwir, ćwir). Czekały one niedaleko w gniazdku, piszcząc: pi, pi, pi… aby jak najszybciej przyniósł im coś do jedzenia. Dzieci już miały wracać do przedszkola, kiedy zobaczyły ślimaka, który wolno sunął po trawie. Kiedy tylko napotkał na jakąś przeszkodę, szybko chował się do swojego domku, który niósł na grzbiecie. Dopiero po chwili wystawiał głowę i rozglądał się dookoła. (Dzieci naśladują zachowanie ślimaka). Nad łąką latały kolorowe motylki, co pewien czas siadały na kwiatkach. (Dzieci naśladują ruchem latające motylki). Przyglądała im się z zaciekawieniem wrona siedząca na pobliskiej wierzbie i głośno kracząca z zachwytu: krrrra, krrra… Wiosenny wietrzyk poruszał trawą, kwiatami i gałązkami drzew, szumiąc wesołe piosenki: szszsz… szszsz… szszuuu… Dzieci były zadowolone ze spaceru. Wróciły pełne wrażeń do przedszkola, gdzie czekał już na nie pyszny podwieczorek. (Maszerują).