Piątek 15.05.2020r.
Pozdrawiam Dzieci i Rodziców, życzę dużo zdrowia, cierpliwości oraz ciekawych pomysłów na mile spędzony czas p. Irena
- „Puzzle z gazety” - zabawa rozwijająca spostrzegawczość, logiczne myślenie
i sprawność rąk.
Drogi Rodzicu, przygotuj dowolne czasopismo z ilustracjami, nożyczki, klej i kartki z bloku. Potnij wybraną stronę z czasopisma na części (liczba elementów zależy od możliwości dziecka), zachęć dziecko do ich złożenia i naklejenia całej ilustracji na kartce z bloku. Możesz ciąć kolejne strony w coraz bardziej skomplikowany sposób (pod względem liczby elementów i ich kształtu), a także poprosić, aby dziecko samo cięło strony.
- Mierzenie długości - przybliżanie dziecku potrzeby mierzenia.
Dziecko siedzi na dywanie i rozmawia z rodzicem o wielkości różnych pomieszczeń w domu.
Spróbujemy zmierzyć największy pokój. Rodzic proponuje mierzenie stopa za stopą. Pokazuje, jak się mierzy stopa za stopą. Potem dziecko uczy się takiego sposobu mierzenia długości.
- Mierzenie długości dywanu - stopa za stopą.
Rodzic organizuje mierzenie w taki sposób: wyjaśnia dziecku, że najlepiej będzie dokonać pomiaru w parach. Dziecko będzie odmierzało długość stopa za stopą i głośno liczyło, rodzic zapisze wynik.
- Mierzenie dłonią i kredkami.
Zmierzymy długość: parapetów, stolików, krzeseł itd. Rodzic wyjaśnia, że są inne sposoby mierzenia. Można mierzyć dłonią i kredkami – pokazuje dziecku, jak to się robi. Dziecko naśladuje i uczy się takich sposobów mierzenia długości.
- Poznawanie narzędzi pomiaru długości.
Dziecko siedzi na dywanie, rodzic kładzie przed sobą różne narzędzia do pomiaru np. To jest miarka krawiecka (pokazuje). To miarka stolarska (pokazuje).To linijka (pokazuje) i zadaje pytanie: Jak myślisz co mają wspólnego?
Dziecko wykonuje polecenia i wyjaśnia, że na każdym narzędziu do mierzenia są cyfry
i kreski. Rodzic wyjaśnia, że tak są oznaczone centymetry. Centymetry są zwykle numerowane. Jeden metr ma sto centymetrów. Następnie rodzic pokazuje i wyjaśnia: To jest miarka stolarska, ona służy do mierzenia mebli, desek. Do mierzenia przedmiotów okrągłych lepiej stosować miarkę krawiecką, miękką. Następnie pokazuje, jak się mierzy miarką krawiecką.
- Piosenka „Głowa ramiona kolana pięty” . Z tą piosenką dziecko utrwali sobie poszczególne części ciała. Wyśmienita zabawa dla mamy, taty,rodzeństwa słowem... dla całej rodziny. Idealnie nadaję się do porannej gimnastyki. Nauczcie się prostego tekstu i dajcie się ponieść wyobraźni.
https://www.youtube.com/watch?v=JDSQlxZ_scY
- „Biedronka”- zabawa matematyczna. Rodzic na kartce rysuje biedronkę. Dziecko układa na jej kropkach plastikowe nakrętki. Następnie przelicza je.
- Ćwiczenia graficzne: ,,Sieć pajęcza”.
Potrzebujemy czystą kartę i czarny mazak. Rodzic rysuje na papierze przecinające się linie główne pajęczyny i zapoczątkowujemy rysowanie linii poziomych pomiędzy nimi. Dziecko kończy rysowanie.