Dzień dobry drogie dzieci. Popatrzcie za okno …… i co widzicie? Właśnie taki jest obecny miesiąc MAJ. Porozmawiajcie wspólnie z rodzicami na temat pogody jaką widzicie za oknem.
Zadania na dziś, miłej zabawy p. Irena
- „Stonoga”–zabawa paluszkowa, ilustrowanie ruchem treści wiersza Krzysztofa Sąsiadka.
Stonoga
Krzysztof Sąsiadek
Stonoga buty kupić chciała,
Więc do sklepu się wybrała. Dziecko palcami imituje marsz.
Pięć par butów przymierzyła, Pokazuje pięć palców.
Zanim buty tam kupiła.
Na tę nogę but czerwony, Wskazuje pierwszy palec.
Na tę nogę but zielony. Wskazuje drugi palec.
Na tę nogę byle jaki, Wskazuje trzeci palec.
Na te dwie kozaki. Wskazuje jednocześnie czwarty i piąty palec.
Na tę nogę but czerwony, Dziecko powtarza to samo na drugiej ręce.
Na tę nogę but zielony.
Na tę nogę byle jaki,
Na te dwie kozaki.
- „Połóż tam, gdzie powiem” – zabawa matematyczna. Dziecko ma przed sobą kartkę oraz figury geometryczne (2 koła, kwadrat, 4 trójkąty – można narysować i wyciąć lub wydrukować). Rodzic umawia się z dzieckiem, że wspólnie ułożą plan placu przedszkolnego. Kwadraty to budynki, koła – drzewa, trójkąty – zabawki w ogrodzie, prostokąty – chodnik i droga. Rodzic opowiada, co dziecko będzie układało oraz jaką figurę i w którym miejscu kartki dziecko ma położyć, np.: Ta kartka to plac, na którym jest przedszkole i ogród. Weź duży kwadrat – to przedszkole – i połóż go na środku kartki. Z lewej strony przedszkola rosną dwa drzewa. Weź dwa koła i połóżcie z lewej strony kartki. Przed przedszkolem jest ogród, na którym stoją huśtawki i zjeżdżalnie. Weź cztery trójkąty i połóż je nad kwadratem. Rodzic w trakcie zabawy kontroluje poprawność wykonywanych poleceń.
- „Bliżej, dalej” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ma przed sobą swój wcześniej wykonany plan placu przedszkolnego oraz paski papieru / sznurki /. Na polecenie mierzy odległości między dwoma wskazanymi przez rodzica punktami, np. między przedszkolem a środkowym drzewem, między przedszkolem a huśtawką w prawej górnej części ogrodu. Po dokonaniu pomiarów porównuje odległości, wskazują, co jest bliżej przedszkola, a co dalej.
- Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:
- „Kle, kle, boćku” – zabawa bieżna z elementem równowagi. Dziecko biega po dywanie, wymachując ramionami – naśladując bociana. Na hasło: Bocian! Zatrzymuje się i staje na jednej nodze.
- „Biedroneczki są w kropeczki” – zabawa z elementem czworakowania. Dziecko chodzi po dywanie na czworakach. Na hasło: Wesołe biedronki! kładzie się na plecach, ręce i nogi wyprostowane.
- „Linoskoczki” – zabawa skoczna. Rodzic rozkłada na dywanie długą skakankę. Dziecko ustawia się na jej końcu. Na sygnał rodzica porusza się wzdłuż skakanki, przeskakując z jednej na drugą stronę.
- „Bukiet dla mamy” – zabawa z elementami gimnastyki korekcyjnej. Rodzic rozkłada
na dywanie kolorowe chusteczki. Dziecko spaceruje po pokoju boso, na hasło: Zbieramy kwiaty! dziecko stara się je podnieść gołą stopą.
- „Na zielonej łące” – zabawa uspokajająca. Rodzic włącza spokojną muzykę np. odgłosy łąki:
https://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0 dziecko kładzie się na plecach
i odpoczywa.
- „Motyle nad łąką” ćwiczenia oddechowe.
Wytnijcie wspólnie kilka papierowych sylwet motyli, przygotujcie słomkę oraz obrazek łąki
( narysujcie ją wspólnie).
Zadanie polega na przeniesieniu papierowych sylwet motyli na obrazek łąki za pomocą słomki. Dziecko kładzie słomkę na sylwecie motyla, wciąga powietrze i przenosi sylwety w ten sposób na łąkę. Powtarza tą czynność dotąd, aż wszystkie motyle będą nad łąką.
Drodzy Rodzice, tutaj znajdziecie karty pracy do tematu:
https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/
Tropiciele Pięciolatek. Cz.4 Karty pracy 5a-16b (dzieci pięcioletnie)
Tropiciele Czterolatek. Cz.2 Karty pracy 19-21(dzieci czt